fb  google  you

  • Gotland Grand National

    Gotland Grand National

    27-28 OKT 2017

  • Gotland Grand National

    Gotland Grand National

    27-28 OKT 2017

  • Gotland Grand National

    Gotland Grand National

    27-28 OKT 2017

  • Gotland Grand National

    Gotland Grand National

    27-28 OKT 2017

Historik 1984 - 2002

Årtal   Förstaplacering Andraplacering Tredjeplacering
1984        
Klass 1.   Lasse Pärnebjörk Göta MS L-G Pettersson SMK Uppsala Mikael Ståhl Göta MS
Klass 2. * Per Grönberg   Västerås MK Dick Wicksell SMK Uppsala   Lars Bergqvist SMK Dala
Klass 3.   Arne Lindfors AMF Södertälje Ingemar Österberg SAMS MK Roland Zeylon FMCK Sthlm
Klass 4.   Björn Casserborg MS Lars Levander MA Lerum Rune Nilsson MA Lerum
1985        
Klass 1.   Mikael Nilsson MA Lerum Mikael Björklund Västerås MK Mikael Ståhl Göta MS
Klass 2. * Dick Wicksell SMK Uppsala Sven-Erik Jönsson   Järva MK Torleif Hanssen Uppl-Wäsby
Klass 3.   Thomas Gustavsson Tibro MK Carl-Uno Lagerblad MCK Hallandia Ingemar Österberg   SMI MK
Klass 4.   Staffan Eneqvist MS Torbjörn Jansson Rättvik-Boda Anders Jonsson AMF Södertä
Klass 5.   Hans Hansson Tibro MK Steve Thell FMCK Stockholm Rune Nilsson MA Lerum
1986        
Klass 1.   Mikael Björklund Västerås MK Roger Enderberg Nynäshamn MCK Anders Nordlanda Västerås MK
Klass 2. * Peter Hansson Tibro MK Sven-Erik Jönsson Järva MK Jeff Nilsson MK Orion
Klass 3.   Thomas Gustavsson Tibro MK Michael Storck Sala MSK Kenneth Lundin MS
Klass 4.   Björn Casserborg MS Thomas Pettersson Uppl-Wäsby MK Roger Wahlgren Östhammars
Klass 5.   Rune Nilsson MA Lerum Hans Hansson Tibro MK Juha Tirinen H66 MK
Klass 6.   Ove Lundell Varbergs MK Bernt Nilsson MCK Vårdkasen Stig Holmberg Västerås MK
1987        
Klass LC.   Peter Hansson Tibro MK Svenerik Jönsson Järva MK Dick Wicksell SMK Uppsala
Klass 1.   Jukka Aures Helsinhfors MK Anders Svensson MC Alingsås Ove Norén Västerås MK
Klass 2.   Christer Jönsson Järva MK Nils-Erik Zell Tibro MK Peter Karlsson Skene MS
Klass 3. * Thomas Gustavsson Tibro MK     Hans Hansson Tibro MK Ove Högberg SMK Gävle
Klass 4.   Ghelge Koivisto Turun MK Lars Ljungqvist SMK Östgöta Lars Hagman Göta MS
Klass 5.   Uno Palm Ulricehamns MK Seppo Paakkinen VIMM B-O Westerlund Östersund
Klass 6.   Ingemar Österberg SMI MK Uno Ekdahl FMCK Skövde Ove Lundell Varbergs MK
1988        
Klass 1.   Jeff Nilsson MK Orion Tomas Cöster SMK Östgöta Jukka Aures Helsingfors MK
Klass 2. * Peter Hansson Tibro MK Svenerik Jönsson Järva MK Håkan Lundberg SMI MK
Klass 3.   Bill Andersson Kungsbacka MA Hans Hansson Tibro MK Björn Gottschalk SMK Uppsala
Klass 4.   Lars Ljungqvist SMK Östgöta Magnus Aggerstam SMK Värnamo Åke Henriksson SMK Gävle
Klass 5.   Uno Palm Ulricehamns MK A J Kempainen VMK Sven-Erik Hillman FMCK Karls
Klass 6.   Ingemar Österberg SMI MK Tummen Nilsson MCK Vårdkasen Bert-Ove Olofsson Göta MS
1989        
Klass 1.   Tomas Cöster SMK Östgöta Joacim Assp AMF Södertyälje Magnus Holgersson Älvbygden
Klass 2. * Peter Hansson Tibro MK Svenerik Jönsson Järva MK Christer Ljunggren Gelleråsen
Klass 3.   Ove Högberg SMK Gävle Conny Carlsson MCK Hallandia Peter Lundfeldt Hallsbergs MK
Klass 4.   Jonas Andersson Tiger MK Lars Ljungqvist SMK Östgöta Jerry Wathén HYMR
Klass 5.   Uno Palm Ulricehamns MCK Gunnar Nilsson Upplands-Wäsby Lars Forsberg SMK Tierp
Klass 6.   Jan Andersson Varbergs MK Ingemar Österberg SMI MK Kurt Andersson Sala MSK
1990        
Klass 1.   Tomas Cöster SMK Östgöta Joakim Asp AMF Södertälje Ari Sairanen Upplands-Wäsby
Klass 2. * Peter Hansson Tibro MK Svenerik Jönsson Järva MK Joacim Hedendahl SMK Uppsala
Klass 3.   Ove Högberg SMK Gävle Conny Carlsson MCK Hallandia Peter Lundfeldt Hallsbergs MK
Klass 4.   Jonas Andersson Tiger MK Lars Ljungqvist SMK Östgöta Ove Johansson Nynäshamns MCK
Klass 5.   Uno Palm Ulricehamns MCK Lars Forsberg SMK Tierp Gunnar Nilsson Upplands-Wäsby
Klass 6.   Ingemar Österberg SMI MK Jan Andersson Varbergs MK Kurt Andersson Sala MSK
1991        
Klass 1.   Mikael Nilsson MA Lerum Pål Ullevålsäter NMK Eidsvoll Roger Jacobsson Gotlands MF
Klass 2. * Joacim Hedendahl MC Alingsås Mikael Björklund Västerås MK Svenerik Jönsson Tibro MK
Klass 3.   Stefan Arwidsson MC Alingsås Bengt Kumlin Sala MSK Lars Andersson Tibro MK
Klass 4.   Rolf Wicksell SMK Uppsala Staffan Floessell EMK Jerry Wathen HYMK
Klass 5.   Uno Palm Ulricehamns MCK Gunnar Pettersson Arlanda MC Thorbjörn Winzell FMCK Stockholm
Klass 6.   Lars Engman Folkare MK Ingemar Österberg SMI MK Erik Malmberg Upplands-Wäsby MK
1992        
Klass 1.   Roger Thörnblom   Järva MK Anders Eriksson Tibro MK Mikael Nilsson MA Lerum
Klass 2. * Joacim Hedendahl Alingsås MCK Peter Hansson TIBRO MK Robert Grönlund SMK Gävle
Klass 3.   Stefan Arvidsson Alingsås MCK Martin Karas Tjeckslovakien Per Bengtsson Skene MS
Klass 4.   Rolf Wicksell SMK Uppsala Bengt Kumlin Sala MSK Per Hasselberg SAMS
Klass 5.   Uno Palm Ulricehamns MSK Thorbjörn Winzell FMCK Stockholm Jan Kristoffersson NMF
Klass 6.   Hans Hansson Tibro MK Lars Forsberg SMK Tierp Steve Thell FMCK Stockholm
Klass 7.   Magnus Josefsson SMI MK Robert Grindberg P 10 Peter Rahmqvist SMI MK
1993        
Klass 1.   Mikael Björklund Västerås MK Joakim Lindström Nynäshamns MCK Thomas Cöster SMK Östgöta
Klass 2. * Peter Hansson Tibro MK Jimmie Eriksson Västerås MK Sven-Erik Jönsson Tibro MK
Klass 3.   Anders Eriksson Tibro MK Fredrik Thomasson SMK Östgöta Peter Lundfeldt Hallsbergs MK
Klass 4.   Joakim Astorson MK Falkon Peter Fransson Tibro MK Björn Hägglund Rasbo MK
Klass 5.   Thorleif Hansen Lars Ljungqvist Hallsberg MCK Jan Kristoffersen   NNJA
Klass 6.   Lars Forsberg SMK Tierp Hans Hansson Tibro MK Ingemar Österberg SMI MK
Klass 7.   Robert Grindberg P 10 Tony Lundqvist SMI MK Åke Jansson A 9
1994        
Klass 1.   Mikael Björklund   Västerås MK Pål Ullevålsäter NMK Oslo Mikael Hed AMF Södertälje
Klass 2. * Joacim Hedendahl Alingsås MCK Anders Svärdsvik SMK Eksjö Jonas Hermansson Alingsås MC
Klass 3.   Fredrik Thomasson SMK Östgöta Stefan Arwidsson Alingsås MCK Jonny Nilsson MA Lerum
Klass 4.   Per Holmstedt Skutskärs MS Thomas Bengtsson Filipstads MC Jorn Snellingen NMK Romerike
Klass 5.   Dick Wicksell SMK Uppsala Rolf Wicksell SMK Uppsala Ove Högberg SMK Gävle
Klass 6.   A-J Kemppainen VMK Lars Forsberg SMK Tierp Tommy Jansson   UpplandsWäsby
Klass 7.   Pia Deldebring Ulricehamns MCK Camilla Arnalid Järva MK Marica Lundberg Arvidsjaurs MS
Klass 8.   Robert Grindberg P 10 Stefan Andersson P 10 Stefan Holm P 4
1995        
Klass 1.   Pål Ullevålseter NMK Oslo Mikael Björklund Västerås MK Ola Eifrém Västerås MK
Klass 2. * Joachim Hedendahl Alingsås MK Rickard Larsson MK Orion Jens Herke Botkyrka MK
Klass 3.   Anders Eriksson Tibro MK Fredrik Thomasson SMK Östgöta Håkan Lindgren Umeå AK
Klass 4.   Tommy Jacobsen Borum MK Jörn Snellingen NMK Romerike Bo-Erik Bergvall Haninge MK
Klass 5.   Rolf Wicksell SMK Uppsala Per Hasselberg FMCK Strängnäs Kent Stenberg SMK Östgöta
Klass 6.   A-J kemppainen VMK Lars Forsberg SMK Tierp Reijo Myllys Helsingfors MK
Klass 7.   Pia Däldebring Ulricehamns MK Celine Kristofferssen Ringerike MK Marica Lundberg Piteå MS
Klass 8.   Patrik Görl F 16 Harald Nordby Ing 1 Robert Grindberg P 10
1996        
Klass 1.   Pål Ullevålseter NMK Oslo Mikael Björklund Västerås MK Håkan Wik Örebro MK
Klass 2. * Johacim Hedendahl Alingsås MK Peter Hansson Tibro Mk Anders Svärdvik SMK Eksjö
Klass 3.   Anders Eriksson   Tibro MK Martin Lind FMCK Hässleholm Harri Lahti Konneveden MK
Klass 4.   Tony Andersson Hallsbergs MK Mikael Karlsson Järva MK Jorn Snellingen NMK Romerike
Klass 5.   Håkan Carlqvist Järva MK Jan Kristoffersen Ringerike MK Rolf Wicksell SMK Uppsala
Klass 6.   A-J kemppainen   VMK Lars Forsberg SMK Tierp Hans Astorsson MK Falcon
Klass 7.   Pia Däldebring Ulricehamns MK Maria Sandell FMCK Strängnäs Erika Roth AMF Årsunda
Klass 8.   Stefan Andersson P 10 Harald Nordby Ing 1 Tomas Ytterberg P 10
1997        
Klass 1.   Pål Ullevålseter NMK Oslo Ola Eifrém Västerås MK Mikael Björklund   Västerås MK
Klass 2. * Mats Nilsson SMK Dala Peter Hansson Tibro MK Joachim Hedendahl   Alingsås MK
Klass 3.   Anders Eriksson Tibro MK Martin Luind FMCK Hässleholm Jonas Hermansson MA lerum
Klass 4.   Dick Wicksell SMK Uppsala Tommy Jacobsen Borum MK Mikael Karlsson AMF Södertälje
Klass 5.   Rolf Wicksell SMK Uppsala Per Hasselberg FMCK Strängnäs Jan Kristoffersen Hurum MCK
Klass 6.   Hans Astorsson MK Falcon Lars Forsberg SMK Tierp Jan Ramstedt Järva MK
Klass 7.   Pia Däldebring Ulricehamns MK Maria Sandell FMCK Strängnäs Marie Andersson SMK Östgöta
Klass 8.   Robert Grindberg Fo 47 Patrik Görl   F 16 Stefan Andersson P 10
1998        
Klass 1.   Ronny Bengtsson SMK Kristians Tomi Konttinen Helsingfors MK Roger Andersson Ludvika MS
Klass 2. * Joachim Hedendahl Alingsås MK Peter Hansson Tibro MK Andre Nilsson Tibro MK
Klass 3.   Jimmie Eriksson Västerås MK C-J Bjerkert   Vimmerby MS Daniel Eld FMCK Falun
Klass 4.   Dick Wicksell SMK Uppsala Jorn Snellingen NMK Romerike Mikael Karlsson AMF Södertälje
Klass 5.   Inge Edberg Huskvarna MK Rolf Wicksell SMK Uppsala Jan Kristoffersen Hurum MCK
Klass 6.   N-E Zell Tibro MK Knut Gaarud Barum MK Jan Ramstedt FMCK Stockholm
Klass 7.   Maria Sandell FMCK Strängnäs Erika Roth AMF Årsunda Camilla Arnalid Mälarö MCK
Klass 8.   Anders Reidemar P 10 Tomas Ytterberg   P 10 Per Hesselberg FMCK Strängnäs
1999        
Klass 1. * Kenneth Gundersen NMK Oslo Niklas Gustavsson Göta MS Mikael Björklund   Västerås MK
Klass 2.   Thomas Bengtsson E-team Örebro Joachim Fredriksson Åbågen MCK Joachim Hedendahl Alingsås MCK
Klass 3.   Anders Eriksson Tibro MK Jonas Hermansson MA Lerum Martin Lind FMCK Hässleholm
Klass 4.   Anders Svärdvik Vimmerby MS Mikael Karlsson AMF Södertälje Jörgen Andersson Åbågen MCK
Klass 5.   Inge Edberg Huskvarna MK Rolf Wicksell SMK Uppsala Torbjörn Bergh Hökensås MCK
Klass 6.   Nils-Erik Zell Tibro MK Hans Astorsson MK Falcon Lars Forsberg SMK Tierp
Klass 7.   Maria Sandell FMCK Strängnäs Erika Roth AMF Årsunda Camilla Arnalid Mälarö MCK
Klass 8.   Per Hesselberg FMCK Strängnäs Stefan Andersson P 10 P-O Henriksson NB 5
2000        
Klass 1. * Kenneth Gundersen NMK Oslo Patrik Wicksell SMK Uppsala Mikael Björklund Västerås MK
Klass 2.   Anders Svärdvik Oskarshamns EK Anders Karlsson E-Team Örebro Kenth Asplund Åbo MK
Klass 3.   Joachim Hedendahl Alingsås MCK Håkan Lindgren Umeå MK Björn Åkerblom FMCK Gotland
Klass 4.   Tony Andersson Hallsbergs MK Patric Andersson SMK Östgöta Toni Salokangas JH team Joutsa
Klass 5.   Inge Edberg   Huskavarna MK Rolf   Wicksell SMK Uppsala Jari Värelä JH team Joutsa
Klass 6.   Bosse Edberg Huskvarna MK Björn Fagerli NMK Romerike Steve Tell FMCK Stockholm
Klass 7.   Maria Sandell FMCK Strängnäs Katrin Andersson AMF Södertälje Camilla Analid Mälarö MCK
Klass 8.   Per Hesselberg FMCK Strängnäs Anders Jansson Uhreg M Erik Larsson A 9
Klass 9.   Johan Jansson Hällefors MK Niclas Lundblad Helsingborgs MK Martin Andersson Huskvarna MK
2001        
Klass 1.   Pål Ullevålseter NMK Oslo Patrik Wickdell SMK Uppsala Kristen Vangsbakken Jotnnheimen
Klass 2.   Thomas Bengtsson ET Örebro Anders Svärdvik Oskarshamns EK Per Lifvendahl MK Orion
Klass 3. * Jonas Edberg Huskvarna MK Anders Eriksson Tibro MK Torbjörn Bäck Kullings MK
Klass 4.   Tony Andersson Hallsbergs MK     Jimmy Pettersson SMK Gävle Martin Karlsson FMCK Borås
Klass 5.   Inge Edberg Huskvarna MK Magnus Andersson Huskvarna MK P-O Bergman Sala MSK
Klass 6.   Ove Högberg SMK Gävle Bosse Edberg Huskvarna MK Knut Bratlie Lunner MCK
Klass 7.   Erika Roth AMF Årsunda Jessica Jönsson SMK Uppsala Anine Akre Drammen MK
Klass 8.   Tomas Björk FMCK Umeå Magnus Olofsson SMI MK P-O Henriksson FMCK Jämtland
Klass 9.   Per Hesselberg Sams Reijo Engman Lääne Fredrik Jansson Filipstads MC
2002        
Klass 1.   Per Lifvendahl MK Orion Ove Aulisether Crossover Sports Robert Carlsson NMK Oslo
Klass 2.   Thomas Bengtsson ET Örebro Patrik Wicksell SMK Uppsala Christian Johansson Västerås MK
Klass 3. * Mats Nilsson SMK Dala Jonas Edberg Huskvarna MK Niklas Gustavsson Göta MS
Klass 4.   Martin Karlsson FMCK Borås Johan Jakobsson Huskvarna MK Kristian Eriksson Lycksele MK
Klass 5.   Conny Bjuven Täby MK Joakim Hedström Kinds MK Tero Svinhufvud Turun MK
Klass 6.   Inge Edberg Huskvarna MK Rolf Wicksell SMK Uppsala Magnus Andersson Huskvarna MK
Klass 7.   Erika Roth SMK Hofors Anine Akre Berum MK Jessika Jönsson SMK Uppsala
Klass 8.   Magnus Olofsson SMI MK Tomas Björk FMCK Umeå Tomas Ytterberg SMI MK
Klass 9.   Marcus Söderqvist SMK Vingåker Reijo Engman Lääne Matti Pettersson Solshesters MCK
         
  * = Totalsegrare